'Dizi/Filmlerde İbadete Neden Yer Verilmiyor?' Sorunsalı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Yeni gündemimiz bu olmuş arkadaşlar. Hayırlı uğurlu olsun. Marmara Üniversitesi'nden bir doçent “Cem Yılmaz Filmleri'nin Din ve Değerler Açısından İncelenmesi” adlı bir makale kaleme almış. Özetle Cem Yılmaz filmlerinde cinsellik ve dekolte yoğun olarak kullanılıyor, eşcinselliğe yer veriliyor, ibadetlere ise hiç yer verilmiyor demiş. Türk sinemasının en ilgi çekici karakterlerinden bir olan Arif'in ise gençleri kötü etkilediğini ifade etmiş kendisi ve üşenmeden bu filmlerde “Allah, Selamün Aleyküm” gibi dini kavramların kaç kere kullanıldığına dair bir sayma işlemi de gerçekleştirmiş ve hiç kullanılmadığını da makalesine eklemiş. "Filmlerde karşımıza çıkan en problemli konuların başında cinsellik ile ilgili iletiler gelmektedir. Filmlerinde kadınlar dekolteli, mini etekli ve göbek bölgeleri açık kıyafetler giymektedir. Cinsel içerikli sözler, günlük yaşamın bir parçası olarak kullanılmaktadır.” ifadeleri var makalede. Bir kurgu dünyasında dahi mini etek ve dekolteyi sorun olarak gören bir zihinden bahsediyoruz. Başlıkta görmüş olduğunuz sorunsal sayfalarca sorgulanmış yani.
    asit
    Yazık kafanıza ya.. olum bu adamın komedyen olduğunun farkında mısınız acaba ? Ne yapmasını bekliyorsunuz uzay gemisinde robot216 ile namaz mı kılsın ? Eminim dini sembollere vs yer verse, bu defa da dalga geçiyor, alay konusu ediyor diye linçler bu kafalar.
     ladyfierce
     Komedi filminde ibadet izleyemediğiniz için çok üzgünüm sayın doçent.
      cinayetvaraga
      işte zaten olay da bu. dini içimizde tek kişi olarak yaşarsak anlamlı. ama sizin sefil beyinleriniz bunu anlayamıyor. dinle dalğa geçilir mi? böyle filmlere konu edilir mi? bunu da mı düşünemiyorsunuz?
       tsukyomi
       Ulan Marrmara, neyse şimdi. İbadetin gizlisi makbuldür hoçam, reklamı, pazarı olmaz bunun.
        handeyakar07official
        Benim de gözüme çok battı bu. Garavel Usta karakteri neden İbnu Garavel Hoca değil ya da Bob Marley Faruk neden Yusuf İslam Faruk değil? Ve Arog'da neden Fatih'in İstanbul'un fethi teması işlenmiyor. Cem Yılmaz yerli ve milli değildir o yüzden Akıncı izleyin.
         biitken
         Yer vermek zorunda değiller de aman ibadet olmasın gibi bi çabaları varsa o sorunsal harbiden bazen tepkilerden çekiniyorlar gerekli olan uyucak yere de koymadıkları oluyor tabi ama saçma böyle bi çaba varsa eğer.
          tyliebee
          İlla o kelimeleri izlediği bir şeyde arıyorsa kendisine "Selamünaleyküm Bilal Emmi" "Aleykümselam Hıdır" şeklinde başlayan Truva Çorum dublajını önerebilirim.
           diocubacito
           Dekoltesi ha var ha yok. ibadet ha var ha yok Sİ-ZE-NEE herkesin inanç biçimi farklı olabilir ama bunu maymuna anlatmak size anlatmaktan daha kolay. O yüzden hiç uğraşmayacağım ne anlarsanız artık ha ameno ha bismillah herkes inanıyor bir inanışa
            cokbilmisdegilcokbilen
            Yani böyle bir şey bilimsel olarak incelenebilir. Ancak neden? Yani bilime katkısının olması için kümülatif bir şekilde aynı kategorideki tüm filmlerin incelenmesi gerek mesela. Ya da zıt yapıda bir film serisi filan izlenip karşılaştırma yapılmalı. Ama ele ne geçecek? Yani makaleye bakmadım, ancak araştırmanın amacı ne çok merak ettim.
             yokartikirem
             Ya Allah Allah böyle diyenler salak mı aptal mı arkadaşım? Filmlerde, dizilerde, tiyatrolarda belli bir olay anlatılır. Zaten her insanın yaptığı (zorunda olduğu)ve günlük hayatımızda rutin olan şeylere yer verilmez. İbadet de rutin sayılır zaten arkadaşım. Ne diye bı olay işlenirken bı diyalog varken adam gidip namaz kılsın? Yeter ya işleri güçleri yok filmlerdeki şeyleri eleştiriyorlar
              sairsel
              Nedense bazı inananlar veya inandığını zannedenler, inanca herkesin kendileri gibi yaklaşmasını istiyor.
               ceviz-agaci
               Bunları ki muhteşem yüzyılda meryem uzerliye namaz kildirip kadını tükenmişlik sendromu yasatmislardi
                ceviz-agaci
                Gerçekten hep soruyorum ne tür bir kafa yapıcı ilaç alıyorlar bunlar...
                 pillowtalk
                 Kutsal Damacana ve Dabbe izlemeyenlerin eksikliğini hissettiği şey olmuş bana göre. Yoksa o muazzam filmlerde gayet de gösteriliyordu yani.
                  bnldrn-
                  gora da arif e özel gucler yuklenmeden once abdest alabılırdı yuklendıkten sonra da sukur namazı kılabılırdı yada arif gora yı kurtardıgında toplu bır namaz kılınabılırdı :) devam fılmı olan arog da arif kucuk oglunu kuran kursuna gonderebılır karısı ceku ya dunyayı tanıması ıcın kuran hedıye edebılırdı :) doçent haklı sanırım allah akıl fıkır versın
                   gilad-pellaeon
                   Zorunda mı ?
                    pazartesi
                    Yaptığımız ibadetleri riyadan korumak için ulu orta yapılmaması gerekir. İbadeti mümkün mertebe gizlemek lazımdır. Hatta peygamberimize sorarlar farz namazlarımı gizleyemediğim oluyor diye. Peygamber de farzda riya olmaz diyor. Üstelik şu anki dizilere baktığımızda ibadet olmazsa daha iyi olur gibime geliyor. Naapsınlar? Behlül bihteri dürtmeden önce iki rekat şükür namazı mı kılsın. Hangi karaktere ibadeti koysalar bu sefer de şey diyeceeeniz: dini kötülüyorlar 😆
                     detokssuyu
                     Arif'in Selamün Aleyküm diyerek Gora'ya giriş yaptığı bir sahne gözümün önüne geldi şu an. Ya da Garavel Usta ile kılınan namazlar. Herkes neden buna maruz kalsın? İbadete yer veren içerikler yapın, isteyen izler istemeyen izlemez. Yılların filmlerini akademik bakış olduğunu iddia ettiğiniz ideolojinizle neden yorumladınız siz şimdi? Ben hiçbir şey anlamadım bu işten.
                      peripedia
                      Böyle işler peşine düşüyorsunuz sonra Rektör olup yuhlanınca neden diye soruyorsunuz. Derdiniz bir koltuk kapmaktan başka bir şey değil işte sorun burada. Merak etmeyin bu makaleden sonra iki güne prof olur akabinde de bir koltuğa yerleşirsiniz.
                       sedefartuny
                       Dini karıştırmadığınız bir sanat kalmıştı onu da yapıyorsunuz artık. Selamün Aleyküm dememiş meğer Arif Ceku'suna vay arkadaş. Ne kadar da kötü bir örnek değil mi? Hele Ceku'nun göbeğinin açıklığı kabul edilemez. Hayır siz akademik makale yazmadan, makalelerinize bir tane atıf bile olmadan gayet profesör, dekan ya da rektör olabiliyorsunuz böyle saçma makalelere gerek yoktu.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.