'Dizi/Filmlerde İbadete Neden Yer Verilmiyor?' Sorunsalı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Yeni gündemimiz bu olmuş arkadaşlar. Hayırlı uğurlu olsun. Marmara Üniversitesi'nden bir doçent “Cem Yılmaz Filmleri'nin Din ve Değerler Açısından İncelenmesi” adlı bir makale kaleme almış. Özetle Cem Yılmaz filmlerinde cinsellik ve dekolte yoğun olarak kullanılıyor, eşcinselliğe yer veriliyor, ibadetlere ise hiç yer verilmiyor demiş. Türk sinemasının en ilgi çekici karakterlerinden bir olan Arif'in ise gençleri kötü etkilediğini ifade etmiş kendisi ve üşenmeden bu filmlerde “Allah, Selamün Aleyküm” gibi dini kavramların kaç kere kullanıldığına dair bir sayma işlemi de gerçekleştirmiş ve hiç kullanılmadığını da makalesine eklemiş. "Filmlerde karşımıza çıkan en problemli konuların başında cinsellik ile ilgili iletiler gelmektedir. Filmlerinde kadınlar dekolteli, mini etekli ve göbek bölgeleri açık kıyafetler giymektedir. Cinsel içerikli sözler, günlük yaşamın bir parçası olarak kullanılmaktadır.” ifadeleri var makalede. Bir kurgu dünyasında dahi mini etek ve dekolteyi sorun olarak gören bir zihinden bahsediyoruz. Başlıkta görmüş olduğunuz sorunsal sayfalarca sorgulanmış yani.
    asit
    Yazık kafanıza ya.. olum bu adamın komedyen olduğunun farkında mısınız acaba ? Ne yapmasını bekliyorsunuz uzay gemisinde robot216 ile namaz mı kılsın ? Eminim dini sembollere vs yer verse, bu defa da dalga geçiyor, alay konusu ediyor diye linçler bu kafalar.
     cinayetvaraga
     işte zaten olay da bu. dini içimizde tek kişi olarak yaşarsak anlamlı. ama sizin sefil beyinleriniz bunu anlayamıyor. dinle dalğa geçilir mi? böyle filmlere konu edilir mi? bunu da mı düşünemiyorsunuz?
      tsukyomi
      Ulan Marrmara, neyse şimdi. İbadetin gizlisi makbuldür hoçam, reklamı, pazarı olmaz bunun.
       handeyakar07official
       Benim de gözüme çok battı bu. Garavel Usta karakteri neden İbnu Garavel Hoca değil ya da Bob Marley Faruk neden Yusuf İslam Faruk değil? Ve Arog'da neden Fatih'in İstanbul'un fethi teması işlenmiyor. Cem Yılmaz yerli ve milli değildir o yüzden Akıncı izleyin.
        biitken
        Yer vermek zorunda değiller de aman ibadet olmasın gibi bi çabaları varsa o sorunsal harbiden bazen tepkilerden çekiniyorlar gerekli olan uyucak yere de koymadıkları oluyor tabi ama saçma böyle bi çaba varsa eğer.
         tyliebee
         İlla o kelimeleri izlediği bir şeyde arıyorsa kendisine "Selamünaleyküm Bilal Emmi" "Aleykümselam Hıdır" şeklinde başlayan Truva Çorum dublajını önerebilirim.
          diocubacito
          Dekoltesi ha var ha yok. ibadet ha var ha yok Sİ-ZE-NEE herkesin inanç biçimi farklı olabilir ama bunu maymuna anlatmak size anlatmaktan daha kolay. O yüzden hiç uğraşmayacağım ne anlarsanız artık ha ameno ha bismillah herkes inanıyor bir inanışa
           cokbilmisdegilcokbilen
           Yani böyle bir şey bilimsel olarak incelenebilir. Ancak neden? Yani bilime katkısının olması için kümülatif bir şekilde aynı kategorideki tüm filmlerin incelenmesi gerek mesela. Ya da zıt yapıda bir film serisi filan izlenip karşılaştırma yapılmalı. Ama ele ne geçecek? Yani makaleye bakmadım, ancak araştırmanın amacı ne çok merak ettim.
            yokartikirem
            Ya Allah Allah böyle diyenler salak mı aptal mı arkadaşım? Filmlerde, dizilerde, tiyatrolarda belli bir olay anlatılır. Zaten her insanın yaptığı (zorunda olduğu)ve günlük hayatımızda rutin olan şeylere yer verilmez. İbadet de rutin sayılır zaten arkadaşım. Ne diye bı olay işlenirken bı diyalog varken adam gidip namaz kılsın? Yeter ya işleri güçleri yok filmlerdeki şeyleri eleştiriyorlar
             sairsel
             Nedense bazı inananlar veya inandığını zannedenler, inanca herkesin kendileri gibi yaklaşmasını istiyor.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.