69
15.10.2020
"Ateistler Azılı Dindarlardır"
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dr.rock
   Dindarların neyi var ? Tanrısı Ateistlerin ? Ahlak, etik kaygısı Dindarın neyi var ? Peygamberi Ateistin ? Lideri, kurucusu, tanımlayıcısı Dindarın neyi var ? İbadeti Ateistin ? Tartışması, sorgulaması Dindarın neyi var ? Biadı Ateistin ? İdeası Zaten konuyu magazinleştirmeyen ateistler meseleyi imanla değil sosyokültürel din kavramıyla açıklar Uzaktan çekilip bakınca aynı tas aynı hamam Mesele inançsa inanıyorsun karşim Kavga edip durmayın Aynı bkun laciverti
    thetalentedmrripley
    Ben müslümanım. Kurallarına ne kadar uyduğum tartışılır ama inanıyorum nihayetinde. Ahlaka, iyiliğe, bilime, dürüstlüğe önem veriyorum. Ve bunu dinim emrettiği için değil içimden geldiği için yapıyorum. Dinimin de bunu destekliyor olması benim için ayrıca bir motivasyon oluyor. Bu ve benzeri değerlere sahip insanlar da inansın ya da inanmasın benim için kıymetlidir. Muhtemelen ateist olan bir çok insan insanlığa benden çok daha fazla katkı sağlıyordur ve saygıyı sonuna kadar hak ediyordur. Söylemek istediğim sadece bir dine mensup olmam bilim, etik, araştırma gibi değerlerle hayatıma yön vermediğim anlamına gelmez. Dünyaya yön veren, insanlığın ufkunu genişleten, bilime harikulade katkılar sağlayan bir çok dindar bilim adamı, düşünür var. Bu konuda ayrımcı olmak ben kendimi bir kenara bırakıyorum ama bu insanlara ciddi haksızlık olmaz mı? Çünkü yukarıda ateistlerin esas aldığı belirtilen değerler karşıdakinin görüş ve inançlarına saygı duymayı, empati yapmayı da beraberinde getirir diye düşünüyorum. Ben de inancıma aykırı düşünenlere saygı duyuyorsam sanırım bu değerlerin en azından bir kısmına sahibim demektir. Inancımın eleştirilmesine saygı duyarım ki ben de bir çok konuyu sorguluyorum kendi çapımda. Ama dioda kimilerinin her fırsatta yaptığı gibi dinime ve değerlerime hakaret edilmesi, küfredilmesi beni üzer, yaralar ve tepkimi çeker. Hoşgörü ve saygı inançlardan bağımsız olarak hepimize lazım. (Yazının büyük kısmı başlıktan bağımsız olarak yazılmıştır,başlığa yanıt olarak değerlendirmeyin lütfen)
     monaiman
     Arkadaşım ben dindarım diye; ahlak, etik, Lider, kurucu, tanımlayıcı, tartışma, sorgulama, İdea, sosyokültürel din kavramım yok mu sanıyorsun? Kusura bakma da sen bana düşünmeden, sorgulamadan, körü körüne bağlandı diyemezsin. Ben taklidi bir inanca sahip değilim, gayette araştırdım, sorguladım ve kendi hür irademle dinimi seçtim. Yani o beni değil ben onu istedim ve buldum. Çok uzatma yakarım çıranı.
      utumasasiilekayanadam
      Senin inancın sana benim inancım bana. Kim ne bok yerse yesin umurunda değil. İsterseniz helvaya tapın mk
       mehmet_08
       Fikirlerini bağnaz Bi ortamda paylaşma doktor ben en son bunu yaptığımda kanser olmuştum Güya hoşgörü dini ama mensupları kendinden olmayanlara nefretini kusuyor
        apricity
        Kimse dindar diye dar fikirli ve araştırmadan sorgulamadan yaşamıyor. Felsefe ile ilerlemiş ön plana çıkmış çok sayıda dindar insanlar var. Dindarım ve ibadetimi de yaparım araştırıp sorgularım da. İnançta sadece inanmak değil neye indığın önemli. Senin inançların farklıdır benim inancım farklıdır. Herkesin inancı da dini de kendine.
         monaiman
         Bakın arkadaşlar, ben dünya üzerinde hiç bir dini, inançlıyı ya da inançsızı bu güne kadar kınamadım. Benim inancıma inanan arkadaşlarımdan çok Ateist dostum var. Bir inançlıdan(!) daha insanca davranıyorlar. İnsanı insandan ötürü sever sayarım. Bana yobaz, yoz ve bağnaz diyemezsiniz. Lütfen benim size duyduğum saygıyı siz de bana duyun.
          muzlu-pasta
          Ayyyh sizene milletin dininden bi salın aq
           entelbukalemun
           O yüzden yazımda kesin bir yargıya varmadan sadece soru işareti denilen şeyi kullandım. Negatif bir ateistim. Umarım bu her şeyi açıklamıştır.
            sairsel
            İnanç kelimesinin anlamını iyi sorgulayın! Gördüğüne herkes inanır zaten 😉
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.