'9 Kere Leyla' Filmi İle Kadına Şiddetin Normalleştirilmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Geçtiğimiz Mart ayında sinema salonlarında izlemeyi planladığımız Ezel Akay'ın yönettiği, bir Ezop Masalı olan '9 Kere Leyla' bugün itibariyle Netflix'te yerini aldı. Filmden fragmanların görüldüğü ilk günlerde de tartışılan "Bu film kadına şiddeti normalleştiriyor mu?" mevzusunun üzerine konuşalım. Filmde zengin iş insanı Adem (Haluk Bilginer) genç sevgilisi Nergis (Elçin Sangu) uğruna evliliğini bitirmeye çalışmasının hikayesini anlatılıyor. Adem, boşanmayı reddeden karısı Leyla’yı 9 kere öldürmeyi deniyor. Karşımızda bir komedi filmi hatta ve hatta bir absürt komedi olmuş olsa bile en nihayetinde bir kadına şiddet örneği gözler önüne serilmiyor mu? Ve bizden bu olay örgüsüne gülmemiz beklenmiyor mu? Günün sonunda bu bir normalize etme durumu değil midir?
    cinayetvaraga
    Bu yorumu yapan bir çok kişiyi gördüm adeta örgütlenmiş gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorlar. Hassas bir dönemden geçen insanoğlu bunca yıldır filmlere takılmadı ama bu ara nedense filmlere ve oradaki sahnelere takılır oldular. Bu ülkede Aşkı memnu, yaprak dökümü, kurtlar vadisi, acı hayat, dudaktan kalbe, adını feriha koydum, ve bilumum iğrenç dizi izlendi, reyting yaptırıldı ama kimse bu dizilerdeki psikolojik şiddeti, kadına yapılan muameleyi, aldatmaları, hovardalıkları konuşmadı. Neden? Çünkü zevk aldılar. Konusuz, para ve reyting uğruna yapılan tüm iğrençlikler zevk verdi. Ve şimdi kalkıldı sinema ile diziler aynı kefeye konuyor. Filmi daha yeni bitirdim ve bununla ilgili başlık açacaktım. Sinema tüm bu konuların dışında kalabilir. Sinemada düşünce, olay, öykü, kurgu yoluyla çeşitli enstrümanlarla anlatılabilir. O yüzden ben buradaki fikre katılmıyorum. Film çok kötü bir film. Tam bir fiyasko ama içeriğinde de abartılacak her hangi bir şiddet olduğunu düşünmüyorum.
     okadin
     Evet normalleştiriyor çünkü kadına şiddet, kadını hor görmek ve eril dil her zaman satıyor. Zaten filmin berbat olduğu duyumlarını alıyorum. Haluk Bilginer'e bayılırım ancak bu filmden gerçekten hiç hoşlanmamıştım.
      mrlawyerkk
      İzledim, normalize edilen bir durum yok, çeşitli absürtlükler söz konusu. Akıl sağlığı yerinde olan izleyici bu sahneleri aman ne kadar da güzel normalleştilmiş olarak karşılamayacaktır.
       gregory_
       Filmleri kurgu oldugunu unutmadan izleyin, hayatiniza filmler yön veriyorsa doktor gereksiniminiz vardir.
        detokssuyu
        Teknik olarak evet ancak filmi izlediğinizde bu durum gözünüze sokulmuyor. Film çok başarılı değil ama bu kadına şiddet mevzu da çok perçinlenmemiş.
         eski_bi_tanidik
         Ohoo tv de fln bir yığın tecavüz şiddet şeysileri var. Kodumun hayatı böle 🤷🏽‍♀️
          peripedia
          Bu bir kurgu deyip geçmek o kadar anlamsız ki. Dizilerde bekaret mevzu ya da parmağı kırılan kadınların yer alması da kurguydu. Onlara ses çıkardık ama? Bu film komedi tekniğini kullanıyor diye daha mı kurgu oluyor? Nasıl yani? Kadına şiddet kadına şiddettir. Bu kadar basit. Berbat bir film zaten.
           dr.rock
           Valla hiiiç kusura bakmayın Bi kız vardı sürekli bana “Canımı yakacaksın dimi, yakacaksın biliyorum” diyordu Ya diyordum yok neden canını yakayım Sonra Yaksana hadi yaksana diyordu Ufak bi şaplak atıyordum, öle gönlü olsun diye. Sonra, evet ben yaramazlık yaptım, evet diyordu... Bu normal mi şimdi arkadaşlar Şiddeti normalleştirmemeye gayret göstermeliyiz
            thetalentedmrripley
            Hala kadına şiddet deniyor ya ona hayret ediyorum. Kadına şiddet yoktur arkadaşlar, ŞİDDET vardır. Şiddete karşı tedbirler alınmazsa şiddet olayları artar. Şiddete başvuran aciz ve ezik yaratıkların ilk hedefi de kendisinden güçsüz ve savunmasız gördüğü kadınlar, çocuklar, hayvanlar olur. O yüzden kadına şiddet diye olayı saptırıp yanlış noktaya odaklanırsak çözüm bulmamız mümkün değildir. Eğer ki kadına şiddet denilen olguya çözüm bulmak istiyorsanız; 1- Mağdurunun kadın, erkek ya da herhangi bir canlı olmasi ayırt edilmeksizin şiddetin önlenmesi için tedbirler alınmalı (eğitim, müeyyide,vs) 2- Bu şiddet bağımlısı yaratıklar ancak kendisine göre güçsüz olan varlıklara saldırabildikleri için kadınların, çocukların, hayvanların toplumdaki zayıf, güçsüz konumunun değiştirilmesi gereklidir. Yani demem o ki ekrandaki ya da gerçek hayattaki erkeklere, lgbti bireylere ya da diğer canlılara karşı uygulanan her türlü şiddete karşı çıkmazken ya da bunları görmezden gelirken şiddetin mağduru kadın olunca avazı çıktığı kadar bağıran insanların bu soruna çözüm bulmaları mümkün değildir. Mağduru kim olursa olsun şiddet suçtur, o nedenle şiddetin her türlüsüne hayır.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.